Nefrostomia

Życie z nefrostomią

Ile wynosi czas utrzymania nefrostomii na ciele?

Czas utrzymania nefrostomii jest uzależniony od przyczyny jej wytworzenia – gdy mamy do czynienia z chorobą nowotworową, może być utrzymana na stałe, w innych przypadkach do czasu usunięcia kamienia, zwężenia czy rekonstrukcji moczowodu.

Jak często należy wymieniać cewnik nefrostomijny?

Cewniki silikonowe wymieniamy co 1-3 miesiące.
Cewniki lateksowe co 6-7 dni.
Jeśli zaistnieje konieczność – cewnik należy wymienić niezwłocznie.

Co zrobić w przypadku zauważenia zmniejszonej ilości moczu w worku do zbiórki moczu?

W tym przypadku mógł wysunąć się dren nefrostomijny lub wypaść cewnik. Należy pilnie zgłosić się do lekarza. Istnieje wtedy możliwość założenia nowego drenu do nerki poprzez istniejący już kanał, a opóźnienie może spowodować zamknięcie się kanału w nerce i konieczność ponownego nakłucia nerki lub ponowienia całego zabiegu.

W jaki sposób cewnik jest wprowadzony do nerki?

Cewnik/dren wprowadzany jest bezpośrednio do nerki. W zależności od typu zastosowanego cewnika przyszywa się go do skóry, lub stosuje się cewnik z balonikiem umieszczanym wewnątrz ciała pacjenta i wypełnianym według zaleceń producenta cewnika – dzięki czemu przyszywanie cewnika do skóry nie jest konieczne.

Jak należy pielęgnować nefrostomię?

Zaleca się codzienną pielęgnację skóry wokół nefrostomii (dezynfekcja i jałowy opatrunek). Worki do zbiórki moczu powinno wymieniać się codziennie.

Jaką ilość płynów należy spożywać w ciągu doby, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie nerek i właściwe nawodnienie organizmu?

Aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu oraz ułatwić pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii, należy wypijać duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie. Należy kontrolować ilość moczu spływającego do worka, oraz ostrożnie obchodzić się z drenem, aby uniknąć jego wyrwania.

Jakie są zalecenia dotyczące diety dla osób z nefrostomią?

Nie ma ścisłych wytycznych co do rodzaju diety, jaka powinna być stosowana u pacjentów z nefrostomią. Dieta powinna być lekkostrawna. Aby nie obciążać układu moczowego nie powinno się spożywać alkoholu, kawy, mleka, owoców cytrusowych oraz ostrych przypraw. Należy starać się zapobiegać chorobom układu moczowego poprzez spożywanie żurawiny, która ma działanie protekcyjne na układ moczowy

Czy z nefrostomią mogę pracować zawodowo?

Oczywiście, że tak. Komfort życia z nefrostomią jest dobry, należy jednak przestrzegać zaleceń lekarskich i pielęgniarskich, oraz zgłaszać się w wyznaczonych terminach na wymianę cewnika nefrostomijnego.