Stomia jelitowa

Życie ze stomią

Codzienne życie

Jak korzystać z kąpieli lub prysznica?

 

Stomia nie stanowi przeszkody w korzystaniu z kąpieli lub prysznica. Zachowaj ostrożność w czasie zabiegów pielęgnacyjnych i podczas wycierania ciała, aby nie urazić stomii ostrą gąbką, paznokciem czy ręcznikiem. Z prysznica można korzystać bez założonego sprzętu stomijnego. Podczas kąpieli w wannie pacjenci z ileostomią powinni mieć założony sprzęt stomijny – ryzyko zanieczyszczenia wody jest większe niż w przypadku kolostomii, przy której wypróżnienia są bardziej regularne. Z założonym sprzętem stomijnym możesz bez obawy kąpać się w morzu, jeziorach, rzekach i ogólnie dostępnych basenach.

 

Czy mogę uprawiać sport i wykonywać ćwiczenia fizyczne?

 

Po upływie pierwszego okresu rekonwalescencji, tj. średnio po 3 miesiącach od operacji, możesz ponownie wrócić do sportów, które uprawiałeś przed operacją – z wyjątkiem sportów siłowych i kontaktowych. Unikaj jedynie dźwigania, częstego schylania się, aby zapobiec powstaniu przepukliny okołostomijnej. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha, które korzystnie wpływają na zabezpieczenie stomii przed powikłaniami – np. wypadaniem stomii czy wklęsłością. Dobór odpowiednich ćwiczeń ruchowych najlepiej jest skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem. Możesz chodzić na długie piesze wycieczki, jeździć na rowerze, pływać i jeździć na nartach, uprawiać Nordic Walking. Twoja aktywność może być praktycznie taka sama jak przed operacją!

 

Czy mogę podróżować?

 

Posiadanie stomii nie stanowi przeszkody w podróżowaniu. Jeżeli używasz dobrze dobranego, wysokiej jakości sprzętu stomijnego, który odpowiednio długo utrzymuje się na skórze – możesz podróżować wszystkimi środkami transportu, tak jak przed operacją. W bagażu podręcznym warto mieć rezerwę sprzętu stomijnego. W krajach o gorącym klimacie, z uwagi na zwiększoną potliwość skóry, warto pamiętać o odpowiedniej częstotliwości wymiany worków stomijnych. Pamiętaj o zasadach dietetycznych, które pomogą Ci uchronić się przed ewentualnymi zaburzeniami jelitowymi – szczególnie w krajach o odmiennych tradycjach kulinarnych. Na czas podróży, dla ułatwienia zmiany sprzętu stomijnego, załóż wygodne i łatwe do zdejmowania ubrania. Podczas lata i upalnych dni nie zostawiaj sprzętu stomijnego w samochodzie: wysoka temperatura może zmniejszać przyczepność worków stomijnych do skóry. Sprzęt stomijny warto przechowywać w miejscu nienasłonecznionym, w temperaturze pokojowej. Pamiętaj o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

 

Czy mogę być aktywny zawodowo oraz prowadzić dotychczasowe życie rodzinne i towarzyskie?

 

Zdecydowanie tak. Po kilkumiesięcznej rekonwalescencji możesz powrócić do poprzedniego zajęcia. Nie będziesz mógł jedynie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej w ekstremalnych warunkach, a pacjenci z ileostomią nie powinni pracować w wysokich temperaturach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do normalnego życia rodzinnego i towarzyskiego. Jedynym warunkiem powrotu do codziennego funkcjonowania jest opanowanie właściwej pielęgnacji stomii. Samodzielna wymiana worków stomijnych jest najbardziej istotnym warunkiem powrotu do dotychczasowego trybu i sposobu życia. Pamiętaj o wskazówkach dotyczących diety i odpowiednim zapasie worków stomijnych.

Posiadanie stomii nie musi zmienić Twojego dotychczasowego trybu i sposobu życia. Ze stomią można, a nawet trzeba żyć normalnie!

 

Co z moim życiem intymnym?

 

Posiadanie stomii nie powinno mieć większego wpływu na prowadzenie aktywności seksualnej. Niestety, zabieg przeprowadzony w obrębie miednicy, czasem połączony z usunięciem odbytnicy, może mieć wpływ na przejściowe problemy:

– u mężczyzn z erekcją i ejakulacją,

– u kobiet z oziębłością, zaburzeniami wydzielania śluzu i nadmierną wrażliwością w czasie stosunku.

Dysfunkcje seksualne u osób ze stomią, często jedynie czasowe, mogą być efektem zabiegu operacyjnego oraz wynikać z reakcji pacjenta na przebytą operację i niedawno wyłonioną stomię. Zdarza się, że pacjenci w początkowym okresie po operacji mają przejściowe trudności z akceptacją swojej stomii, są pełni obaw, czy zostaną zaakceptowani przez bliskie osoby. W tej nowej dla siebie sytuacji ich samoocena może być przejściowo obniżona. Warto wówczas skorzystać z pomocy seksuologa lub ginekologa, a w wypadku stanu depresyjnego – psychologa lub psychiatry. W chwilach zwątpienia należy także szukać kontaktu z innymi osobami ze stomią, na przykład zrzeszonymi w lokalnych lub ogólnokrajowych organizacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz pacjentów stomijnych.

Stomia nie stanowi przeciwskazania do zajścia w ciążę ani zostania ojcem

 


Funkcjonowanie stomii

Czy pojawiająca się na stomii w trakcie zmiany worka śladowa ilość krwi i wydzielina śluzowa są normalnym zjawiskiem?

Tak, to naturalne zjawisko. Błona śluzowa jelita wszyta w powłokę brzucha jest bardzo delikatna. Warto ją nawilżać – zabezpieczając stomię przed wysychaniem. Pamiętaj, aby nie natłuszczać skóry wokół stomii – pogorszy to szczelność przylegania sprzętu stomijnego do skóry. Stomii i skóry wokół niej można dotykać i delikatnie myć. Wyłoniona stomia jest pozbawiona zakończeń nerwowych i nie jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne (dotyk, zimno, ciepło, ból). Ślad krwi na stomii pojawiający się w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych jest zjawiskiem normalnym. Konsultacji z lekarzem wymaga pojawienie się krwi wypływającej ze środka jelita lub krew widoczna w wydalanej treści jelitowej. Wydzielina śluzowa ze stomii jest naturalnym zjawiskiem, które fizjologicznie występowało również przed operacją, w trakcie naturalnego wydalania stolca.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem i głośnym niekontrolowanym odchodzeniem gazów?

Organizm zdrowego człowieka produkuje średnio do 2 litrów gazów na dobę, których może się dyskretnie pozbyć w kontrolowany sposób – wykorzystując mięśnie zwieracza odbytu. Osoba z wyłonioną stomią pozbawiona jest możliwości kontroli wydalania gazów – stomia nie ma mięśni zwieraczy. Ilość produkowanych przez organizm gazów można zredukować, stosując się do opisanych wcześniej zaleceń dotyczących diety. Aby zredukować problem odprowadzania gazów z worka stomijnego, należy używać wyłącznie worków z nowoczesnymi, wydajnymi filtrami, które ułatwiają kontrolowane odpuszczanie gazów, redukują nieprzyjemne zapachy i niwelują powstawanie tzw. balonowania sprzętu stomjijnego.

Worki stomijne produkowane przez Cortmed wyposażone są w nowoczesne i wydajne filtry z węglem aktywnym, które zapewniają efektywny przepływ gazów, niwelowanie nieprzyjemnych zapachów i zapobiegają powstawaniu efektu balonowania worka stomijnego.

Co może wpływać na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stomii i jej pielęgnacją?

  • Leki

Posiadanie stomii jelitowej może zaburzyć proces wchłaniania leków. Tabletek powlekanych cukrem nie powinno się rozgryzać. W przewodzie pokarmowym łatwiej wchłaniają się tabletki rozpuszczalne. Przyjmowane leki mogą zmieniać zapach, kolor i konsystencję wydalanej treści jelitowej, a niektóre nawet powodować biegunkę. W razie potrzeby szukaj porady u lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

  • Chemioterapia i radioterapia

Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi chemioterapii są nudności, wymioty, biegunki, bóle w okolicy brzucha oraz ogólne osłabienie. Radioterapia może powodować odczyny zapalne skóry i problemy skórne wokół stomii. Zawsze skonsultuj z lekarzem objawy, które Cię niepokoją.

  • Powikłania stomii

Powikłania stomii mogą niekorzystnie wpływać na jej prawidłowe funkcjonowanie. Do powikłań zaliczamy: obrzęk stomii, wpadnięcie stomii, niedokrwienie, martwicę, wypadanie lub zwężenie stomii oraz przepuklinę okołostomijną. Powikłania są wskazaniem do szybkiej konsultacji z lekarzem lub pielęgniarka, a czasem do interwencji chirurgicznej.

  • Zmiany skórne

Konsultacji lekarskiej wymagają różnego rodzaju stany zapalne skóry, podrażnienia i maceracja skóry wokół stomii. Zaleca się usuwanie włosów (depilację) ze skóry wokół stomii, co pomoże zapobiec zapaleniu mieszków włosowych, które jest częstą przyczyną podrażnienia skóry wokół stomii. Zmiany skórne nierzadko spowodowane są kontaktem z treścią jelitowa – najczęściej wystarczy zdjąć worek, umyć i wysuszyć skórę wokół stomii i przykleić nowy worek: przylepce worków jednoczęściowych i płytek stomijnych Cortmed zbudowane są z materiału hydrokoloidowego o wyjątkowych właściwościach gojących. W przypadku ileostomii zmiany skórne mogą występować częściej – dlatego istotne znaczenie ma dokładna pielęgnacja skóry i właściwe dobranie rozmiaru sprzętu stomijnego.

PAMIĘTAJ: zmiany skórne niekorzystnie wpływają na trwałość i szczelność przylegania sprzętu stomijnego